Açığa almak, görevden uzaklaştırmak ne demektir?


  • Gündem
  • 20 Tem 2016
  • editor
  • 1.443 views Okunma
  • Yorum Yok

Bir Devlet memurunun veya öğretmenin açığa alınması ne demektir?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayacak süreçte kamuda nasıl bir yol izlenebileceğine ilişkin bir değerlendirme memurlar.net’te kanuni dayanakları ile yayımlanmıştı. http://www.memurlar.net/haber/596963/

 

Dün basında da yer alan ve MEB tarafından da yapılan açıklamaya göre 15.200 kamu personeli (öğretmen, memur, üst düzey bürokrat… ) açığa alınmıştır.

 

Ancak bu açığa alma haberler, basında “15.200 öğretmenin görevine son verildi.” “15.200 öğretmen öğretmenlikten atıldı” şeklinde yer almıştır.

İşin aslı böyle değildir.

 

Bu öğretmenler http://www.memurlar.net/haber/596963/ adresinde hukuki dayanaklarının da açıklandığı üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 137.maddesine göre SADECE görevden uzaklaştırılmışlardır.

 

Kanun maddesinde de belirtildiği üzere soruşturmaları tamamlanana kadar görevden el çektirilmişlerdir.

 

Madde şöyle:

 

“Madde 137 – Görevden uzaklaştırma, Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir.”

 

Bu maddeye göre kişiler memuriyetten ya da öğretmenlikten atılmış değillerdir. Sadece soruşturmaları tamamlanana kadar görev yapmayacaklardır.

 

Soruşturma sürecinin mümkün olduğunca kısa tutulup sonuçlandırılması kanun ve hakkaniyetin gereğidir.

 

Açığa alınan (görevden uzaklaştırılan) personele bu süre içerisinde maaşının 2/3 ü ödenecektir. Soruşturma sonucunda ya da mahkeme kararı ile aklandıkları taktirde görevlerine dönebilecekleri gibi maaşlarından alamadıkları 1/3 lük kısımları da alabileceklerdir.

 

Bir musibet bin nasihatten iyidir misali bu çok kötü, kabul edilemez, zor, sancılı ve sıkıntılı olsa da tüm kesimlerin yürekten ortak tavrı ile atlatılan musibetin doğrulara vesile olmasını dileriz…

 

Maksut BALMUK

 

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Öğretmenlerin il dışına çıkışı yasak mı?

Öğretmenlerin il dışına çıkışlarının yasak olduğu yönündeki değerlendirmeler ve uygulamalar doğru değildir. Bazı müdürlüklerimiz, öğretmenlerin izin almaksızın ve rapor almaksızın şehir dışına çıkamayacakları yönünde resmi bildirimlerinde bulunmaktadır. Bu konudaki örnek bir mesaja yazının sonunda yer verilmiştir. Bu mesaj içeriğini yazan yöneticiler yanlış değerlendirme yapmaktadır. Burada; Sayın bakanın dün akşam zorunlu olmadıkça öğretmenler il dışına çıkmasın söyleminden vazife edinme...

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Nisan 2020
P S Ç P C C P
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930