76. maddeye göre atanan müdürlere kötü haber


  • Gündem
  • 12 Nis 2014
  • editor
  • 3.580 views Okunma
  • Yorum Yok

Hüseyin ÇELİK Müdürlerine Kötü Haber

2009 yılında dönemin Bakanı Sayın Hüseyin ÇELİK tarafından Türkiye genelinde 657 sayılı yasanın 76.maddesine dayanarak atanan 1000’e yakın okul müdürü ile ilgili sendikalar tarafından açılan davalarda bir çok red kararı çıkmıştır.

Aynı konu ile ilgili olarak bireysel (sendika destekli ve desteksiz) ) açılan davalarda  ise genellikle atamalar iptal edilmişti. İptal kararlarının bazılarında da dava açanlar ikna edilerek davadan feragat ettirilmiş ve bu müdürler koltuklarını korumuşlardı.

Bu müdürler arasında ülkemizin en önemli kurumlarına atanan müdürler ağırlıktaydı.  Bunlar içerisinde henüz memuriyetinin 9.ayında Okul Müdürü olanlar dahi vardı.

O süreçte;  “İstanbul’daki 158 okula yapılan 76. madde atamalarının iptali için dava açıldı” http://www.memurlar.net/haber/145346/

Başlığıyla yaptığımız haberde dava dilekçesini da yayımlamıştık.

Davayı görüşen İstanbul 1.İdare Mahkemesi davayı ehliyet yönünden bir kişinin 158 okula birden atanmasının mümkün olmadığı gerekçesiyle ehliyet reddetmişti.

Bunun üzerine Danıştay’a temyize gidilmiş ve davayı görüşen Danıştay 2.Dairesi temyizi kabul ederek, İstanbul 1.İdare Mahkemesinin kararı esastan ele alması gerekirken ehliyet yönünden red ederek davayı esastan ele almamasının doğru olmadığına hükmetmiştir.

Böylece davacının Temyiz başvurusu Danıştay tarafından kabul edilmiştir.

Aynı konuda sendikaların da temyiz süreçleri devam etmektedir. Bu karardan sonra o kararların da aynı yönde çıkması beklenmektedir.

Bu durumda İstanbul’da 2008, 2009 yıllarında 76.madde kapsamında ataması yapılan okul müdürlerinin akıbeti tartışma konusu olacaktır.

Bu müdürler içerisinde daha sonra sınavla yapılan atamalarda yer değiştirenler de, isteğe bağlı yer değiştirenler de, mahkeme kararı ya da soruşturmayla görevden alınanlar da, halen aynı görevde olanlar da var, il/ilçe müdürlüğüne terfi edenler de…

Sonuç itibariyle mücadele hukuk mücadelesidir ve son kararı yargı söyleyecektir.

Maksut BALMUK
Eğitimci Danışman

İşte sendikam Eğitim İş ve Hukuk Bürosunun daima desteğini aldığım ve Davacı Sıfatına sahip olduğum o karar:

Maksut BALMUK
Eğitimci Danışman

 

http://www.memurlar.net/haber/463883

 

 

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031