76. maddeye göre atanan müdürlere kötü haber


  • Gündem
  • 12 Nis 2014
  • editor
  • 3.692 views Okunma
  • Yorum Yok

Hüseyin ÇELİK Müdürlerine Kötü Haber

2009 yılında dönemin Bakanı Sayın Hüseyin ÇELİK tarafından Türkiye genelinde 657 sayılı yasanın 76.maddesine dayanarak atanan 1000’e yakın okul müdürü ile ilgili sendikalar tarafından açılan davalarda bir çok red kararı çıkmıştır.

Aynı konu ile ilgili olarak bireysel (sendika destekli ve desteksiz) ) açılan davalarda  ise genellikle atamalar iptal edilmişti. İptal kararlarının bazılarında da dava açanlar ikna edilerek davadan feragat ettirilmiş ve bu müdürler koltuklarını korumuşlardı.

Bu müdürler arasında ülkemizin en önemli kurumlarına atanan müdürler ağırlıktaydı.  Bunlar içerisinde henüz memuriyetinin 9.ayında Okul Müdürü olanlar dahi vardı.

O süreçte;  “İstanbul’daki 158 okula yapılan 76. madde atamalarının iptali için dava açıldı” http://www.memurlar.net/haber/145346/

Başlığıyla yaptığımız haberde dava dilekçesini da yayımlamıştık.

Davayı görüşen İstanbul 1.İdare Mahkemesi davayı ehliyet yönünden bir kişinin 158 okula birden atanmasının mümkün olmadığı gerekçesiyle ehliyet reddetmişti.

Bunun üzerine Danıştay’a temyize gidilmiş ve davayı görüşen Danıştay 2.Dairesi temyizi kabul ederek, İstanbul 1.İdare Mahkemesinin kararı esastan ele alması gerekirken ehliyet yönünden red ederek davayı esastan ele almamasının doğru olmadığına hükmetmiştir.

Böylece davacının Temyiz başvurusu Danıştay tarafından kabul edilmiştir.

Aynı konuda sendikaların da temyiz süreçleri devam etmektedir. Bu karardan sonra o kararların da aynı yönde çıkması beklenmektedir.

Bu durumda İstanbul’da 2008, 2009 yıllarında 76.madde kapsamında ataması yapılan okul müdürlerinin akıbeti tartışma konusu olacaktır.

Bu müdürler içerisinde daha sonra sınavla yapılan atamalarda yer değiştirenler de, isteğe bağlı yer değiştirenler de, mahkeme kararı ya da soruşturmayla görevden alınanlar da, halen aynı görevde olanlar da var, il/ilçe müdürlüğüne terfi edenler de…

Sonuç itibariyle mücadele hukuk mücadelesidir ve son kararı yargı söyleyecektir.

Maksut BALMUK
Eğitimci Danışman

İşte sendikam Eğitim İş ve Hukuk Bürosunun daima desteğini aldığım ve Davacı Sıfatına sahip olduğum o karar:

Maksut BALMUK
Eğitimci Danışman

 

http://www.memurlar.net/haber/463883

 

 

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930