4 ay süren MEB yönetici görevlendirme takviminin yaratacağı sorunlar!


  • Gündem
  • 29 Nis 2017
  • editor
  • 863 views Okunma
  • Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığı yeni atama yöneticiliğiyle sistemi tümden sözlüye çevirirken, takvimi de 4 aya yayarak büyük bir hata yapmakta.

MEB Yönetici Görevlendirme Takviminin Sorunları

Yeni yayımlanan yönetici görevlendirme yönetmeliğiyle sistem tümüyle sözlüye döndü.

Ama tüm mesai sözlüye harcandığı için açıklanan takvim bile kamu yararına uygun düşmemektedir.

Nasıl mı?

26 Nisan’da başlayıp 4 ay süren Ağustos sonunda biten takvim mi olur? Uzun olmasına uzun da tek sorun o değil ki. Asıl sorun bu takvim süresi boyunca öğretmenlerin il içi/il dışı/Özür/ zorunlu atama süreci de var.

Yöneticilikle ne ilgisi var demeyin. İlgisi çok. Çünkü yönetici öğretmenden oluyor ve süresi dolan yönetici öğretmenliği dönüyor.

Şimdi neler olacak bakalım:

– 9 Haziran’da 4 ya da 8 yılını dolduranların yöneticiliği sona erecek ve o gün öğretmenliğe atanmış olacaklar. Mevcut okullarına ya da boş bir kadroya. Mayıs /Haziran da il içi var, onların isteyeceği yeri yöneticiler dolduracak ya da saçma bir şeyler olacak.

– Hadi bunu kabul etsek bile bu kişiler Ağustos’ta tekrar yönetici olurlarsa maalesef bunlardan boşalan öğretmen kadrosuna il içi, istekliler atanamayacaklar.

– Bu da yetmedi yine şuanki yöneticilerden tekrar yönetici olacaklar boş yere kadro dolduracaklarından il dışı ya da özür isteyenler de bu kadroları göremeyecekler.

– Tekrar yönetici olacakları bir tarafa koyalım. İlk kez yönetici olacaklardan boşalacak kadrolardan da ne il içi ne il dışı ne de özür grubu isteyecekler yararlanamayacaklar.

Bu kadar sorunlu bir sistem olabilir mi?

Çözüm sözlünün kaldırılmasında. MEB, 2009’daki gibi değerlendirme formu ve yazılı sınava dayalı atama yapmalı, sınav ve görevlendirme dahil Haziran’a kadar herşeyi bitirmeli, sonra da öğretmen yer değiştirmelerini yapmalı.

MEB, Yönetmeliğin bir an önce çıkarılıp, herşeyin Haziran’a kadar tamamlanması gerektiği konusunda uyarılmaktadıydı. Ancak Milli Eğitim bakanlığı ne yazık ki bugüne kadar yatmıştır.

Eğer Haziran’a kadar işlemler bitirilmiş olsaydı, 4 ya da 8 yılını dolduran halini bilecekti. Onlardan boşalan kadro açık ilan edilecekti, yeni yönetici olanın kadrosu da boş görünecekti… İl İçi, il dışı ya da Özür de mağdur sayısı daha az olacaktı.

Yeni yönetici kadrosu da yaz boyu oryantasyonunu tamamlayacak ve eğitim öğretime tam kadro başlanacaktı.

Maksut Balmuk

http://www.memurlar.net/haber/663708/4-ay-suren-meb-yonetici-gorevlendirme-takviminin-yaratacagi-sorunlar.html

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930